Spring til hovedindhold

2023 Meursault “Les Vireuils” - Domaine Henri Latour et Fils

kr690.00
Skriv en anmeldelse
Priser for mængdekøb:
Køb i store mængder og spar
Pris pr. fl. v/6fl.:
550,00
Føjer til indkøbskurv... Varen er blevet tilføjet

Prisen er pr. flaske


Hvidvin - 75cl. Pakket i kartoner á 6 flasker



VINBESKRIVELSE:

Domaine Henri Latour et Fils er en 14 hektar stor ejendom, der ejes og drives af brødrene Francois og Sylvan Latour i Auxey-Duresses. De repræsenterer 7. generation af vinavlere. Vinmarkerne - med vinstokke, der er 50 til 70 år gamle - dyrkes bæredygtigt ved hjælp af lutte raisonnée-filosofien, en tilgang, der omfatter brug af agrokemikalier, når det kun er absolut nødvendigt. Frugten håndhøstes og sorteres i vinmarken og igen, når den ankommer til Domaine via et sorteringsbord. Vinstokkene og druerne plejes med al den respekt, de fortjener. Slutresultatet er en kompleks Bourgogne af høj kvalitet, der tilfældigvis også er et absolut kup.


Ejendommen har en rig arv og tradition, og deres engagement i håndværk og vinfremstillingsfilosofi forbedrer yderligere kvaliteten og finessen af

deres vine. Domaine Henri Latour et Fils har opnået et fremragende ry og adskillige anerkendelser samt flere 90+ point, hvilket gør deres vine til et must for vinentusiaster, der søger en virkelig storslået oplevelse.


ÅRLIG PRODUKTION:


DRUESORTER:

Chardonnay


ALKOHOLPROCENT:


RATINGS: